پارلمان کانادا روز دوشنبه با حضور جاستین ترودو نخست وزیر این کشور به اتفاق آرا از لایحه دولت در مورد فاجعه سقوط هواپیمای مسافربری اوکراین و کشته شدن ۱۷۶ مسافر آن با موشکهای سپاه پاسداران خامنه ای حمایت کرد.

در این لایحه انجام یک بررسی و تحقیقات کامل و شفاف بین‌المللی برای اجرای عدالت و پاسخ به سؤالات قربانیان درخواست شده است. همچنین از رژیم آخوندی خواسته شده است با این تحقیقات همکاری کرده و به خانواده های قربانیان غرامت بپردازد.
لایحه تأیید شده توسط پارلمان کانادا خواستار حسابرسی از مسببین این فاجعه و تحقیقات جنایی شفاف، منصفانه و بی طرفانه قضایی مطابق با استانداردهای بین المللی شده است.
بعد از تصویب این لایحه رهبران احزاب کانادا نسبت به قربانیان ادای احترام کرده و خواستار تحقیقات در مورد این جنایت شدند.
جاستین ترودو گفت “من برای ادای احترام به ۱۷۶ نفری که بسیار زود از این جهان رفتند قیام می‌کنم»
آندرو شیر رهبر حزب محافظه کار کانادا گفت “ما باید به خواسته خود برای حسابرسی از مقامهای رژیم ایران که مسئول سقوط هواپیما بودند ادامه دهیم. رژیم ایران و تنها رژیم ایران مسئول این جنایت هولناک است». وی از دولت کانادا خواست سپاه پاسداران نامگذاری تروریستی کند.
در جلسه پارلمان کانادا وزیر حمل و نقل این کشور از رژیم آخوندی خواست توضیح دهد چرا بدنبال حمله موشکی علیه پایگاههای آمریکا در عراق، پرواز هواپیماهای مسافربری را ممنوع نکرد؟
مارک گارنیو گفت می‌خواهیم بدانیم چرا رژیم ایران فضای هوایی خود را در شبی که دو موشک علیه هواپیمای اوکراینی شلیک کرد، باز گذاشته بود . آیا این رژیم بطور عمدی هواپیماهای مسافربری را در پرواز نگه داشته بود تا از آنها بعنوان سپر انسانی استفاده کند؟
سی بی سی کانادا که این خبر را منتشر کرده به نقل از یک گزارش نیویورک تایمز نوشت: ‌مقامهای رژیم ایران ممنوع کردن پرواز هواپیماهای مسافربری را قبول نکردند و هواپیماهای مسافربری مملو از مسافران را در پرواز نگه داشتند تا آنها را تبدیل به سپر انسانی کنند؟